Miclausné Király Erzsébet üzente 12 éve
:-) Élő lexikon vagy Zsuzsikám! Ime mindent tudhatunk már az: európai zergeboglár (Trollius europaeus) a boglárkavirágúak (Ranunculales) rendjébe és a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó fajról.
Köszönöm szépen a fáradozásodat! És Marikának a képet!
Üdv Erzsike
Rádiné Zsuzsa üzente 12 éve
Az európai zergeboglár (Trollius europaeus) a boglárkavirágúak (Ranunculales) rendjébe és a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó faj.
Rádiné Zsuzsa üzente 12 éve
Meg van ! Kösz Gyöngyike ! Az európai zergeboglár (Trollius europaeus) a boglárkavirágúak (Ranunculales) rendjébe és a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó faj.
Az egész növény szívvidító látvány. A néha 3 cm átmérőt is meghaladó virágai feltűnő arany- vagy citromsárga ragyogásukkal hívják magukra a figyelmet. Népünk ezért tartja számon termőhelyeit.
A zergeboglár nem tartozik a gyógynövények közé, de népünk mégis használta egyetlen betegség gyógyítására, mégpedig virága sárga színe miatt. Mint általában a többi sárga virágú növényt, a zergeboglárt egykor a népi gyógyászatban a sárgaság gyógyítására alkalmazták. E betegség népi gyógyításának többsége az analógián, főleg színanalógián alapul. Így használják/használták a kalotaszegi Magyarókerekén például a pünkösdi rózsát, együtt a szentgyörgyvirággal (Primula officinalis). E két növény virágkeverékéből főztek gyógyteát. Ma azonban erről a népi gyógymódról alig tudunk
Volt ahol csokorba szedték, behozták a faluba és a lakást díszítették vele. Koszorút is kötöttek belőle a gyerekek konfirmálására. Másutt a ló vagy a szamár kantárját díszítették vele.
Fogaras-földön úgy tartották (mintha a természetvédő beszélt volna belőlük!), hogy a letépett virágokat nem szerencsés bevinni a házba, mert ha beviszik, megszakítják a tyúkok a tojást.
Sajnos még ma is találunk zergeboglár csokrokat akár városi kirakatokban is. Pünkösd táján árusok kínálják olcsó portékaként vásárban, búcsúkon, országúti parkolókban, nagyobb üzletek bejárata előtt.
Az emberi gyűjtőszenvedély, valamint a legeltetéssel járó taposás, a talajvízszint csökkenése hazai populációinak fennmaradását erősen veszélyeztetik.
( írta: Kakas Zoltán )
Gyongyi Demeter üzente 12 éve
Gyongyi Demeter üzente 12 éve
Ő lenne a Zergeboglár- Trollius europaeus.Magyar nyelvterületen népi megnevezése: golyóvirág, torolya, galambvirág, pünkösdi rózsa, pünköstvirág, sárga pünkösdi, zergeboglár, sárga tubarózsa.
Rádiné Zsuzsa üzente 12 éve
A pünkösdi rózsa is védet a Hargitán ! Találtam a neten egy hírt, 2007. évben írták igaz.
A nárcisz után ebben az időszakban nyílik egy másik, szintén nagyon szép és ugyancsak védett növény a pünkösdi rózsa. Hargita megyében, ezen belül Udvarhelyszéken is elég sok helyen megtalálható, leggyakrabban a lápos vidékeken.
A pünkösdi rózsa megyei szintű védettséget élvez, leszedni csak a környezetvédelmi ügynökség jóváhagyásával szabad. A virágot törvénytelenül árusítókat a Hargita Megyei Környezetvédelmi Őrség megbüntetheti, akik pünkösdi rózsát árusítanak, súlyos pénzbírságra számíthatnak. A természetes személyek esetében a büntetés 50 és 2.000 lej közötti, jogi személyek esetében 2.000 és 7.500 lej közötti. Ebben az időszakban folyamatosak lesznek az ellenőrzések, és szigorúan megbüntetik azokat, akik ezt a védett növényt árusítjá
Both Mária üzente 12 éve
A pünkösdi rózsa azt hiszem csak a népies megnevezése.Majd D.Gyöngyi leirja mindegyik nevét.Ez az ő "asztala".
korpos reka üzente 12 éve
Rádiné Zsuzsa üzente 12 éve
schrancz Erika üzente 12 éve
Miclausné Király Erzsébet üzente 12 éve